پیش رویداد اصلی جشنواره ملی فراوری محتوای دیجیتال دریاچه ارومیه برگزار می گردد

دبیر علمی این رویداد گفت: پیش رویداد اصلی جشنواره ملی فراوری محتوای دیجیتال دریاچه ارومیه در سالن مجتمع علمی تحقیقاتی جهاددانشگاهی آذربایجان غربی 27 آبان برگزار می گردد.

پیش رویداد اصلی جشنواره ملی فراوری محتوای دیجیتال دریاچه ارومیه برگزار می گردد

به گزارش خبرنگاران، امین رستم زاده در جلسه کمیته علمی این جشنواره گفت: این پیش رویداد با حضور و سخنرانی دکتر ابراهیم ستاری و مهندس آرش سروری از اساتید حوزه کارآفرینی و استارت آپ و تهیه نمایندگان و مجریان برنامه های فناورانه رسانه ملی و با حضور علاقمندان و دیجیتال گران برگزار می گردد.

وی با اشاره به اینکه این برنامه دومین و در واقع پیش رویداد اصلی جشنواره در استان آذربایجان غربی و ارومیه محسوب می گردد، گفت: علاقمندان استانی و متخصصان سایر استان های حوضه آبریز دریاچه ارومیه و علاقمندان می توانند در این پیش رویداد شرکت نمایند.

رستم زاده گفت: معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی آذربایجان غربی بصورت جهادی براساس مسوولیت اجتماعی و علمی بر خلاف آنچه که برنامه ریزی اولیه پیشنهادی بود بجای یک پیش رویداد 6 پیش رویداد در مراکز استان های آذربایجان شرقی و غربی، کردستان و بندرعباس و دانشگاه صنعتی شریف تهران اجرا نموده است و آخرین و اصلی ترین پیش رویداد نیز با حضور اساتید برجسته کشوری این حوزه برای بستر سازی جهت اجرای کیفی جشنواره اصلی تدارک دیده شده است.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی ادامه داد: هدف از برگزاری پیش رویدادهای استان های حوضه آبریز و غیر آبریز جشنواره در مرحله اول فراوری محتوا با پتانسیل اساتید استان های بومی مختلف و تنوع نگرشی علمی و حساس زایی علمی و عملی کارآفرینانه به چالش و فرصت های مدنظر دریاچه ارومیه و بستر سازی و بهره مندی اساتید و دانشجویان و متخصصین و عموم ایده پردازان از محتوای فراوریی این پیش رویدادها است.

وی گفت: برای تحقق هدف اصلی محتوای ارایه شده از این پیش رویدادها بعداز ویراستاری علمی بصورت صوتی و تصویری در اختیار علاقمندان این حوزه قرار خواهد گرفت که بسیار مهم و کاربردی است.

دبیر علمی این جشنواره با اشاره به تشکیل کمیته های علمی و اجرایی اعلام کرد: سعی نموده ایم در کنار ظرفیت های تسهیل گری و منتورهای بومی و استانی از تجارب جدید و نو ملی برای این پیش رویداد غافل نشویم و ارزش آفرینی جدیدی از بعد فکری و تجربی برای شرکت نمایندگان داشته باشیم.

این مدرس رسمی کارآفرینی و خلاقیت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: مغفول ماندن و عدم نگرش کیفی عملیاتی در حوزه بحث ایده سازی و ایده پردازی، ورود به بازار، بازاریابی و تجاری سازی و تحقیق و توسعه از عوامل اصلی رخوت اقتصادی کشورهای توسعه یافته قلمداد می گردد.

رستم زاده با عنوان اینکه هر چند در بحث ایده پردازی کمال و نقطه نهایت نداریم اما اگر واقعاً به یک ایده کاربردی و نهایی برای یک معضل و چالش جامعه رسیدیم و فرآیند پختگی آن طی شد باید بحث بازار و تجاری سازی آن را سریعاً عملیاتی کنیم.

وی با تشریح اهمیت برگزاری و تاثیر این رویداد ملی و پیش رویداد ها گفت: باید بستری مهیا گردد تا افرادی که صاحب ایده و کسانی که بعنوان کارآفرین متقاضی ورود به محیط کسب و کار هستند با کسب تجربه و توانمندی عملیاتی عملاً بتوانند به عمق دانش کسب و کار و تجاری سازی آن و بازار کار، برسند و رویدادهای استارت آپی بهترین بستر در این خصوص هستند.

رستم زاده با اشاره به اینکه مراحل کامل بلوغ استارت آپ ها را می توان در پنج مرحله اصلی در نظر گرفت گفت: اولین مرحله از بلوغ استارت آپ ها مرحله خلق ایده است. خلق ایده می تواند ناشی از کشف یک احتیاج یا مساله در بازار یا مبتنی بر فرصت گرایی ناشی از خلق یک محصول یا سرویس فناوری محور و یا ناشی از تقلید از ایده های مشابه موفق باشد.

وی گفت:در مرحله دوم استارت آپ ها به ایجاد یک راه چاره متناسب با مساله یا فرصت شناسایی شده اقدام می نمایند. برای این منظور احتیاج به ایجاد یک نمونه اولیه از محصول جهت دریافت بازخورد از نمونه کوچکی از مشتریان است و در مرحله سوم مرحله ورود به بازار و تجاری سازی محصول یا سرویس استارت آپ ها است ودر این مرحله احتیاج است تناسب محصول و بازار اعتبار سنجی شده و استارت آپ به درآمد زایی اولیه با یک مدل کسب و کار تعیین دست یابد.

این مدرس رسمی کارآفرینی و خلاقیت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در مرحله بعد گسترش بازارها و افزایش درآمد استارت آپ ها تحقق خواهد یافت و در آخرین مرحله نیز استارت آپ می تواند وارد بازار سهامی عام شده یا توسط شرکت های بزرگ خریداری یا ادغام گردد.

دبیر این جشنواره ملی با اشاره به اینکه نسل اول راه اندازی استارت تاپ ها در دنیا به بلوغ و اشباع رسیده گفت: نسل دوم استارت آپ ها بر مسائل و چالش های محلی بصورت تخصصی تر تمرکز می نماید و در واقع یک خلق ارزش و نوآوری بر مبنای محلی در حال شکل گیری است که جهاددانشگاهی آذربایجان غربی حسب مسولیت اجتماعی علمی و کارآفرینی خود و بر اساس رسالت جهادی حسب این مبنا مدنظر دارد چنین رویدادهایی را طراحی، تدوین و اجرا کند.

این مدرس خلاقیت و کارآفرینی با اشاره به اینکه بیش از دو سوم کسب و کارها بر پایه خدمات هستند و نه فراوری، گفت: شرکت هایی که فعالیت و تعامل را با نوآوری استارت اپ ها می نمایند بیشتر بر مبنای فضای سایبر و دیجیتال است.

دبیر علمی این جشنواره ملی گفت بغیر لوح و تندیس ویژه جشنواره به تیم های برگزیده این جشنواره در بخش بزرگسالان جوایز نفیسی شامل لوح تقدیر و جوایز نقدی 40، 30 و 20 میلیون ریالی و در بخش دانش آموزی نیز جوایز نفیسی شامل لوح تقدیر و جوایز نقدی 20، 15 و 10 میلیون ریالی اهدا خواهد شد.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی گفت: جشنواره ملی فراوری محتوای دیجیتال دریاچه ارومیه به مدت سه روز از تاریخ 30 آبان ماه با مراسم افتتاحیه و سخنرانی در مجتمع علمی تحقیقاتی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی برگزار می گردد و در بعد ظهر روز جمعه با حضور مسئولان استانی با معرفی تیم های برتر پایان خواهد یافت.

رستم زاده اظهار کرد:این جشنواره در 6 محور وب سایت و شبکه های اجتماعی، فیلم و مستند کاربردی، بازی های رایانه ای و انیمیشن، نرم افزار های تلفن همراه، نرم افزارهای کاربردی و اینترنت اشیاء در دو بخش بزرگسالان و دانش آموزی برگزار خواهد شد.

وی اضافه نمود: این پیش رویداد و خود رویداد برخلاف اکثر رویدادها بصورت رایگان برگزار می گردد.

طبق اعلام روابط عمومی جهاد دانشگاهی، این پیش رویداد از سوی معاونت فرهنگی و با همکاری معاونت ها و بخش های مختلف و مرکز رشد جهاددانشگاهی آذربایجان غربی، ستاد احیای دریاچه ارومیه، استانداری آذربایجان غربی، دانشگاه ارومیه، آموزش پرورش استان و سازمان تجاری سازی فناوری دانش آموختگان جهاددانشگاهی، شهرداری ارومیه و سازمان محیط زیست استان برگزار می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "پیش رویداد اصلی جشنواره ملی فراوری محتوای دیجیتال دریاچه ارومیه برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش رویداد اصلی جشنواره ملی فراوری محتوای دیجیتال دریاچه ارومیه برگزار می گردد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید