دوربینی برای اندازه گیری سرعت خاکستر آتشفشان

پژوهشگران دانشگاه منچستر، دوربین جدیدی برای آنالیز سرعت حرکت خاکستر حاصل از آتشفشان ابداع نموده اند.

دوربینی برای اندازه گیری سرعت خاکستر آتشفشان

به گزارش خبرنگاران و به نقل از فیز، آتشفشان شناسان منچستر، روش و دوربین جدیدی ابداع نموده اند که می تواند به کاهش خطرات و اثرات حرکت خاکستر حاصل از انفجار آتشفشان یاری کند.

اگرچه خاکستر آتشفشان، به عنوان دومین خطر آتش فشانی شناخته می گردد اما می تواند تاثیر بسیاری بر زندگی و زیرساخت های انسانی داشته باشد.

پژوهشگران دانشگاه منچستر (University of Manchester) در این آنالیز، از دوربین جدیدی برای اندازه گیری جریان و سرعت سقوط خاکستر آتشفشان استفاده کردند.

آنها برای این کار، چگونگی تعامل ذرات خاکستر با نور خورشید و به خصوص، نحوه تغییر قطبش نور خورشید را اندازه گیری کردند. این کار، با دوربینی موسوم به اش کم (AshCam) صورت گرفت که نخستین دوربین از نوع خود در دنیا است. اش کم، نخستین دوربینی است که برای ردیابی این مشکل طراحی شده و می تواند جریان و سرعت حرکت خاکستر آتشفشانی را اندازه گیری کند.

سقوط خاکسترهای سنگین آتشفشانی، می تواند به تخریب ساختمان ها و مصدوم یا کشته شدن افراد منجر گردد. همچنین ممکن است علاوه بر ایجاد بیماری هایی مانند آسم، به سوزش بینی، گلو و چشم منجر گردد.

در هر حال، یکی از بزرگترین خطرات این اتفاق، آسیب رساندن به زیرساخت های انسانی از جمله شبکه های انتقال برق، آب و حمل و نقل به خصوص حمل و نقل هوایی است. پروفسور مایک برتون (Mike Burton)، استاد آتشفشان شناسی دانشگاه منچستر گفت: خاکستر آتش فشانی، نخستین محصول انفجار آتش فشان است که تهدیدی برای سلامت و زیرساخت های انسانی به شمار می رود.

پژوهش های پیشین برای آنالیز خاکستر آتشفشانی و اندازه گیری ذرات کربن موجود در انفجار، از دوربین های ماوراءبنفش استفاده کردند. این روش ها برای آتشفشان شناسی کارآمد هستند اما در شناسایی خاکستر از میان ذرات دیگر محدودیت هایی دارند که موجب دشواری سنجش جریان خاکستر می گردد.

این گروه پژوهشی، انفجارهای بخشی از آتشفشان سانتا ماریا (Santa Maria volcano) در گواتمالا را با یاری دوربین اش کم اندازه گیری کردند.

برتون اضافه نمود: مدل های پراکندگی خاکستر آتشفشانی، نکته اصلی در پیش بینی تراکم خاکستر در طول انفجار است. پژوهش ما می تواند به سنجش پویایی خاکستر در طول انفجار یاری کند. این پژوهش، بینش جدیدی در مورد تراکم خاکستر ارائه می دهد و گام مهمی به سوی بهبود مدل های پراکندگی خاکستر محسوب می گردد.

این پژوهش، در مجله Scientific Reports به چاپ رسیده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دوربینی برای اندازه گیری سرعت خاکستر آتشفشان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوربینی برای اندازه گیری سرعت خاکستر آتشفشان"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید